zapiski filozofującego rowerzysty i miłośnika podkastów Bez ipoda nie da się filozofować
Blog > Komentarze do wpisu

O tzw. naturalnej śmierci

 

Co to znaczy dobrze odejść z tego świata?

 1. Dobrze odejść z tego świata, to odchodzić z niego długo.
 2. Dobrze odchodzić z tego świata, to odchodzić z niego w miarę bezboleśnie.
 3. Odchodzić z tego świata, to odchodzić z niego wśród ludzi, mimo że jak twierdził Hans Fallada, „każdy umiera w samotności".
 4. Odchodzić z tego świata to uprawiać filozofię (a także psychologię), która pozwoli nam ułatwić tę drogę (nad Epikura nie ma tutaj mistrzów).
niedziela, 15 czerwca 2014, markiz.witkowski

Polecane wpisy

 • Krótka wypowiedź Hume'a o lęku przed śmiercią (wpis zaduszkowy)

  I asked him if the thought of annihilation never gave him any uneasiness. He said not the least; no more than the thought that he had not been, as Lucretius obs

 • Czy można mnie wskrzesić

  Przyjmuję opcję leniwą. Nie będę stosował ani specjalnej diety, żeby żyć dłużej, ani nie dam się zamrozić, żeby stać się nieśmiertelny w bliżej nieokreślonej p

 • Do you want to live forever

  Obejrzałem na BBC film dokumentalny „Do You Want to Live Forever”. Jego bohaterem jest wyglądający jak rosyjski dysydent brytyjski biogerontolog Aub

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/06/30 18:03:44
Zamyśliłem się nad sensem tytułu. Co to znaczy naturalna śmierć?Czy można ją określić poprzez "nienaturalną śmierć"?Mówi się : nie chorowal lecz umarł ze starości,życie w nim zgasło.To jest naturalna śmierć?
uważam , że zwrot "naturalna śmierć" jest podobny do zwrotu "kwadratowe koło."Śmierć nie należy do natury,wkracza w nią,pojawia się z nad natury w naturze w przekroju czasu o grubości zero.Naturalne jest życie ,a nie śmierć.
-
2014/07/07 10:58:45
Albo, jak u Tołstoja w "Śmierci Iwana Iljicza" odchodzić z miłością (swoją miłością do ludzi i ich miłością).
-
Gość: skylon, *.dynamic.chello.pl
2014/08/04 21:29:41
@fizykomaniak
Śmierć nie jest naturalna? Czym jest zatem, jeśli nie częścią natury, pewnego cyklu wyznaczającego ramy życia? Gdyby nie śmierć nie byłoby pojęcia życia.
-
2014/08/21 06:59:52
Przepraszam, że nie odpowiedzialem na wasze komentarze. Nie odszedłem z tego świata. Po prostu wyjechałem na wakacje. Co do naturalnej śmierci? Czy jest to sprzeczność pojęciowa. Chciałoby się, by była jakaś dobra śmierć. Może się łudzę.