O autorze
zapiski filozofującego rowerzysty i miłośnika podkastów Bez ipoda nie da się filozofować
czwartek, 30 czerwca 2011

Muszę przerwać czytanie książki, bo mam wiadomość, przy której wszystkie inne informacje bledną.

John Reith to pierwszy dyrektor BBC. Tak, tak -  ten sam, który spikerom radiowym kazał pracować w smokingach (tuxedo, dinner jacket). Może się jednak zdarzyć, że ktoś czyta tę notkę w biurze, pod krawatem i w eleganckim garniturze, więc w sumie nie tak dużo się zmieniło.

Jeżeli komuś skojarzyło się to wszystko z początkiem filmu „Jak być królem”, to należy przypomnieć, że koncepcje Johna Reetha niekoniecznie trącą myszką. Istnieje nawet termin 'Reithianism'  zbiór takich zasad, jak równe traktowanie wszystkich punktów widzenia, uczciwość, uniwersalność i nacisk na służbę publiczną. Kontrastuje to z wolnorynkowym do mediów, w którym nacisk położony jest  na przyciągnięcie jak największej liczby słuchaczy I reklamodawców. „Reithianism” to filozofia BBC. Dlatego John Reith stał się patronem dorocznych wykładów organizowanych przez „Auntie” .

Od jakiegoś czasu BBC publikuje w formie podkastów całe archiwa swoich audycji. Teraz opublikowało wykłady im. Johna Reetha począwszy od 1948 roku do chwili obecnej. Jest to 240 audycji (czasami wykłady są w kilku częściach).  Pierwszy wykład wygłosił filozof Betrand Russell ((tu ostatnia szósta część wykładu Russella).  Ci, którzy interesują się filozofią umysłu, pamiętają, jak często wspomina się wykłady Johna Searle’a w ramach cyklu im. Johna Reetha. Teraz można ich wysłuchać za darmo.

Pełna list wykładów jest tutaj.

http://en.wikipedia.org/wiki/Reith_Lectures

Na liście po lewej stronie sylwetka wykładowcy z wiki, po prawej link do strony BBC, gdzie można wykładu wysłuchać. Albo ściągnąć sobie całe archiwum podkastów stąd.

http://www.bbc.co.uk/podcasts

Za darmo i legalnie na ipoda bądź innego grajka. Tylko jak znaleźć tyle czasu, by tego wszystkiego wysłuchać?

DOPISEK: Dopiero parę dni temu zorientowałem się, że wykłady im. Johna Reitha dostępne są również w wersji do czytania (pdf). Można je ściągnąć, wydrukować, albo nawet nie drukować tylko obejrzeć na komputerze, ipadzie, androidzie czy innym kindlu. Wykłady w druku dostępne są za poniższym linkiem.

http://www.bbc.co.uk/radio4/features/the-reith-lectures/transcripts/1948/

 

Tagi: bbc
22:19, markiz.witkowski , podkasty
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11