O autorze
zapiski filozofującego rowerzysty i miłośnika podkastów Bez ipoda nie da się filozofować

medycyna

poniedziałek, 19 marca 2012

Modny obecnie problem tzw. własności intelektualnej nie zawsze wydaje się filozoficznie ciekawy. Ktoś chce zarobić na jakimś przeboju, ktoś inny chce słuchać, jeśli nie za darmo, to w każdym razie nie za drogo.

Przywoływane są (trochę niechlujnie) argumenty etyczne. Z jednej strony mówi się o kradzieży, a z drugiej o wolności internetu. W sumie jednak od tego, że ktoś posłucha za darmo piosenki Bitelsów po raz tysiąc i pierwszy, niewiele istotnego zależy. To nie jest sprawa życia i śmierci.

Ale bywa, że od praw autorskich może zależeć życie ludzkie. Zajmują się tym ostatnio rządy i sądy.

http://www.cnbc.com/id/46727353/

Niedawno rząd indyjski (dokładnie Urząd Patentowy) pozbawił producenta leków Bayera prawa do wyłączności w zakresie leku na raka i wydał swoją pierwszą w historii przymusową licencję pozwalającą lokalnemu producentowi Natco Pharma na produkcję i sprzedaż tego leku znacznie taniej w Indii.

Wcześniej tego typu licencję dotyczącą leków na raka wydał sąd w Tajlandii (cztery leki w latach 2006-2008). Tajlandia też wydała licencję na leki w zakresie HIV/AIDS oraz choroby serca.

Takie posunięcia stosuje się rzadko. Ale ich częstotliwość może się zwiększyć, bo działa prawo precedensu.

Ma to dwie konsekwencje, dobrą i złą. Dobra jest taka, że więcej ludzi będzie miało dostęp do tanich leków i w konsekwencji będzie dłużej żyć. Ma to znaczenie w przypadku leków ratujących lub przedłużających życie (np. na HIV).

Ale nie jest to narzędzie, które producenci leków chcieliby widzieć zbyt często w działaniu. Zwracają uwagę, że innowacyjność w zakresie leków potrzebuje właściwych bodźców finansowych (badania naukowe kosztują).

Żadna zasada nie ma charakteru absolutnego, trzeba wybierać między różnymi imperatywami. I przy tym zachować równowagę między różnymi skonfliktowanymi wartościami. Jak zawsze kłania się Arystoteles i zasada złotego środka. Tylko że każdy będzie widział ten środek w trochę innym miejscu.

Więcej na ten temat w CNBC

http://www.cnbc.com/id/46727353/