O autorze
zapiski filozofującego rowerzysty i miłośnika podkastów Bez ipoda nie da się filozofować

neuronauka

środa, 23 listopada 2011

 

Parę dni temu – na podstawie podkastu BBC – pisałem o osiągnięciach neuronauki. Ale równocześnie inny podkast wskazuje na ograniczenia neuronauki w zakresie rozważań o problemie mózg-świadomość. W Thinking Allowed wysłuchałem rozmowy z autorem książki na ten temat. Książka nosi ten sam tytuł, co wiersz  Emily Dickinson zacytowany dwie notki temu i .... tytuł tej notki.

Książki jeszcze nie przeczytałem. Autor opowiedział w programie, jak neuronauka stała się modną dziedziną, dzięki zastosowaniu skanerów fMRI, które pozwalają obserwować przepływ krwi w mózgu w czasie rzeczywistym. Ale zwraca uwagę, że skanery, którymi posługuje się neuronauka, są skanerami niskiej rozdzielczości, więc o problemie naszej świadomości nie muszą mieć wiele do powiedzenia (Gdy autor przeczytał wiersz Emily Dickinson, jego reakcja emocjonalna w ogóle nie zarejestrowała się na skanerze). Chyba że na bardzo podstawowym, wręcz prymitywnym poziomie. Szczegóły pozostają dla nas niewidoczne. To trochę tak jak patrzeć w kosmos przy pomocy lunety Galileusza (mówi tak Colin Blakemoore , znany przedstawiciel neuronauki).

Bryan Appleyard ma ciekawe spostrzeżenie na temat tzw. twardego problemu świadomości. Wskazuje, że w rzeczywistości istnieje nie jeden problem, tylko dwa: pierwszy, w jaki sposób materia staje się umysłem a drugi w jaki sposób umysł nauczył się obserwować samego siebie.

Czy skanery odnajdą kiedyś naszą świadomość w mózgu? Appleyard uważa, że jest tu pewien problem, który nazywa logicznym, a mianowicie: trudno umysłowi zrobić samemu sobie zdjęcie, tak jak kamerze sfotografować samą siebie. Nie jestem pewien czy jest to dobry argument. Gdyby był prawdziwy, to nie byłaby możliwa introspekcja. Chociaż o tym, czy introspekcja naprawdę istnieje, czy nie jest po prostu pamięcią niedawnych stanów umysłu, można dyskutować w nieskończoność i na tym blogu jest już trochę materiału na ten temat.

Chociażby np. tu

Sartre (i Ryle) o instrospekcji

 

13:30, markiz.witkowski , neuronauka
Link Komentarze (4) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9