O autorze
zapiski filozofującego rowerzysty i miłośnika podkastów Bez ipoda nie da się filozofować

ekonomia

sobota, 13 sierpnia 2011

 

 

Oto przyczynek do dyskusji nad ludzką racjonalnością. Każdy makler giełdowy zaleca: kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Większość robi akurat odwrotnie, to znaczy kupuje drogo a sprzedaje tanio. Zawsze podejrzewałem, że tak jest, ale teraz mam na to wyniki badań empirycznych.

Znowu dostaliśmy od giełdy. Nie pierwszy raz. Mówią, że teraz będzie recesja, bo kraje zachodnie żyły ponad stan i ciągle się zadłużały. Politycy mówią: teraz będziecie musieli oszczędzać. Ale jak tu zachęcać ludzi do oszczędzania, kiedy giełda codziennie zjada nasze pieniądze. Nie są to pieniądze jakichś spekulantów, tylko drobnych ciułaczy, którzy zainteresowali się giełdą między innymi dlatego, że oprocentowanie na depozytach nie zawsze uwzględnia inflację (ale przeważnie podatek).

Teraz ci ludzie dojdą do wniosku, że (o ile w ogóle mają wybór) najlepszym sposobem oszczędzenia jest wydawanie. Buduje się kapitał miłych wspomnień, które pozwolą przeżyć ciężkie czasy w poczuciu, że się człowiek w życiu ubawił. Świetna dyskusja na blogu Samcika (przeczytajcie wszystkie wpisy).

Chociaż jest pewien sposób oszczędzania, który nam wskazują nasi rodzice. Mój nieżyjący ojciec nigdy żadnej akcji nie kupił. Za wolnej Polski trzymał wszystko w obligacjach i depozytach. Warrenem Buffetem nie został, ale parę procent to zawsze lepiej niż minus dwadzieścia. Mój ojciec nie był nowoczesny i myślał, że słowo „hedge” oznacza po angielsku jedynie żywopłot. Jego syn śmiał się z niego. Ale może starsi mają nam też coś mądrego do powiedzenia.

Ale naiwnie moralizować nie będę. Za Balcerowicza tracili ci, którzy kurczowo trzymali się dolarów, a na zwykłej gotówce stracili w czasie pierwszej wojny i po niej Freud i rodzina Poppera (hiperinflacja). Chyba mniej straciła rodzina Wittgensteina, ale oni musieli potem opłacić się hitlerowcom w złocie (żeby uznano ich za Aryjczyków).

07:24, markiz.witkowski , ekonomia
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8