O autorze
zapiski filozofującego rowerzysty i miłośnika podkastów Bez ipoda nie da się filozofować

psychologia

piątek, 19 listopada 2010

Samoouszukuje się inwestor giełdowy, który ciągle wypłaca pieniądze z akcji po cenie niższej niż je wpłacił (uwzględniając inflację), ale mimo to nadal uważa, że giełda pozwoli mu zbić majątek. Niedaleko stąd widzimy gracza w kasynie i wypełniającego kupon totolotka. A kobiety będące w związkach pełnych przemocy wciąż uważające, że wszystko da się poprawić. A mężczyźni przekonani o wierności kobiet? Wiejski rogacz często jako ostatni w swojej wiosce dowiaduje się o zdradzie żony.

 Ten sam rozum i logika, które pozwalają nam podejmować decyzje na podstawie jasnych kryteriów, pozwalają nam wymyślać sposoby ukrywania prawdy przed sobą samym. A poza tym myślenie to nie tylko logika i racjonalność, jest ono również zabarwione emocjami i pragnieniami. Jeżeli maltretowana żona pragnie za wszelką cenę utrzymać swój związek, to może na swojego męża patrzeć selektywnie i nie dostrzegać jego wad. Jak mówią w psychologii poznawczej popełnia gorący a nie zimny błąd.

Mimo to samooszukiwanie się jest w życiu potrzebne. Gdybyśmy co chwila myśleli o prawdzie, o stresach, które przeżywamy w życiu, o tym, że życie i tak nie ma sensu, bo kończy się śmiercią, w ogóle nie chciałoby się nam wstać z łóżka. Być może popełnilibyśmy samobójstwo. A badania psychologiczne pokazują, że ludzie, którzy lepiej myślą o sobie, osiągają większe sukcesy.

Always look on the bright side of life (and death and everything) 

(bardzo luźno oparte na podkaście Philosophy Talk  pt Self-Deception z dnia 29 sierpnia 2010